מבחני תרגול לפי נושא

עזרה בניתוח משפטים

שלום,

אשמח לעזרה בניתוח המשפטים הבאים:

  1. מה שיוצר את הפקקים בכניסה לעיר הן העבודות לחפירת הרכבת הקלה. אני חשבתי שהניתוח הוא כזה: "מה ש... לעיר" - פסוקית נושא, "הן... הקלה" - משפט עיקרי. הניתוח בתוך הפסוקית: "יוצר" - נשוא, "את הפקקים" - מושא ישיר, "בכניסה לעיר" - תיאור מקום. הניתוח בתוך העיקרי: "הן" - אוגד, "העבודות לחפירת הרכבת הקלה" - נשוא. "לחפירת הרכבת הקלה" - לוואי של העבודות. האם זה ניתוח נכון?
  2. המנצחת היא הקבוצה שתגיע ראשונה לגדר. הניתוח שאני חשבתי: "המנצחת... הקבוצה" - עיקרי. "שתגיע... לגדר" - פסוקית לוואי. ניתוח העיקרי: "המנצחת" - נושא, "היא" - אוגד, "הקבוצה" - נשוא. ניתוח הפסוקית: "תגיע" - נשוא, "ראשונה" - תיאור אופן, "לגדר" - מושא. האם זה ניתוח נכון?
  3. מי שהחליט לבטל את ההרשמה לקורס, יש להחזיר לו את דמי הרישום. הניתוח שאני חשבתי: "מי... לקורס" - פסוקית ייחוד, "יש... הרישום" - עיקרי. ניתוח הפסוקית: "מי" - נושא, "החליט" - נשוא, "לבטל את ההרשמה לקורס" - מושא/פסוקית מצומצמת?, "את ההרשמה לקורס" - מושא. ניתוח העיקרי: "יש" - נשוא?, "להחזיר" - נושא?, "לו" - מושא, "את דמי הרישום" - מושא. האם זה ניתוח נכון?
  4. תודה רבה :)
קטגוריה: תחביר שלב ב' לפני שנה

שלום!

לגבי ניתוח המשפטים:

  1. הניתוח מצויין, תיקון קל: בכניסה לעיר = לוואי (משלים שם).
  2. מעולה, תיקון קל: לגדר = תיאור מקום
  3. ניתוח טוב מלבד התיקונים הבאים: הפסוקית היא אכן חלק ייחוד, והיא פסוקית נושא. ולכן המילה ״מי״ אינה יכולה להיות הנושא שבתוך הפסוקית. ולכן, החליט לבטל = נושא + נשוא מורחב. בנוסף, הצירוף ״להחזיר לו את דמי הרישום״ = פסוקית נושא מצומצמת (מהדגם של ״אסור לעשן״).
  4. בהצלחה!!

נימי

קודם כל, תודה רבה נמרוד :) אבל התשובות שלך העלו בי עוד כמה שאלות... 1. לא הבנתי את ההסבר שלך לגבי למה לא מנתחים את המילה "מי" בתור נושא. חשבתי שהן יוצאות דופן ממילות שעבוד רגילות ואותן כן מנתחים. בפסוקיות תמיד יהיה נושא+נשוא, לא? בשונה מהעיקרי שבו לא בהכרח יהיה תמיד נושא ונשוא. וזה נראה לי קצת מוזר להכניס נושא עם הנשוא המורחב. 2. אין דבר כזה פסוקית ייחוד? אלא רק למשל פסוקית נושא שיש בה חלק ייחוד? 3. וכדי לוודא שהבנתי - יוצא שבמשפט השלישי בתוך העיקרי "יש... הרישום" יש עוד משפט עיקרי ופסוקית? כלומר, "יש" - עיקרי שיש בו נשוא. "להחזיר... הרישום" - פסוקית נושא מצומצמת? ואז מנתחים את "להחזיר" בתור נושא + נשוא? ושוב תודה :) - אורטל כהן - לפני שנה

פרסום תגובה (לא תשובה לשאלה)


עוד שאלות ותשובות

פרסמו שאלה חדשה ונימי יענה

עוד דברים שיכולים לעניין אותך